Start O nas Oferta eSklep Kontakt

O nas

Aktualno?ci Polterabend - weselna tradycja t3uczenia porcelany Kiermasz ceramiczny Trochę historii... O firmie Oferta Produkt Multimedia Czym jest ceramika? Bone China - co to jest? Jak używać porcelanę Polityka prywatności, pliki cookie Kontakt

Polecamy kolekcje filizanek muzycznych.



2021-12-31

Filiżanka okolicznościowa z okazji 100-lecia pierwszego posiedzenia Senatu II Rzeczypospolitej

Stworzyliśmy wspaniałą filiżankę w stylu Art'deco powiązaną z obchodami 100-lecia pierwszego posiedzenia Senatu II Rzeczypospolitej . Projekt filiżanki dr hab. Anna Kmita z ASP Katowice. Dziękujemy za wsparcie merytoryczne przy projekcie p. Senator Halinie Biedzie.

 

2021-02-26

"Ckliwie na szkliwie"

Projekt tworzony przez ASP KAtowice pod patronatem Porcelany Bogucice jest połączeniem dokumentacji istniejących elementów wzornictwa, próbą ożywienia odchodzącej tradycji powstawania talerzy okolicznościowych, z akcją animacji i edukacji (historycznej I kulturalnej). Przywraca tradycję wykonywania i zdobienia unikatowych talerzy, towarzyszących życiu lokalnych społeczności. Może być inspiracją i impulsem dla kultywowania pamięci i budowania wspólnoty opartej na śląskiej tradycji. Zamierzeniem działania jest wprowadzenie nowej jakości do utrwalonej tradycji.

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury w 2020 roku.

Kierownik projektu: dr hab. Anna Kmita - Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Partnerzy: Porcelana Bogucice, Muzeum Górnoślaskie, Muzeum Historii Katowic, Zamej Cieszym

Specjalne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie merytoryczne, wywiady i proces projektowania i produkcji: Janowi Jezeli, Bogdanowi Kosakowi (za wspólną pracę), Markowi Przybyłowi, Piotrowi Grzymowskiemu, Pani Annie Otrębie, Irenie i Romanowi Gatysom, Pani Agnieszce Plucie, Monice i Ewie Niewiadomskim, Jarosławowi Gwizdakowi, Zofii Oslislo - Piekarskiej, Halinie Biedzie, Agnieszce Nawrockiej, Justynie Kucharczyk, Pawłowi Świderskiemu, Kowalom i Sąsiadom, Michałowi Jędrzejowskiemu, a najbardziej - Annie Kamieniak za "Ckliwie".

Strona projektu: www.ckliwienaszkliwie.pl

 

2020-05-12

Wirtualna Noc Muzeów 2020 w Porcelanie Bogucice

Planowaliśmy 16.05 po raz 8 otworzyć nasz zakład dla uczestników Nocy Muzeów. Niestety obostrzenia nie pozwalają nam zorganizować imprezy otwartej. Pomimo trudnej sytuacji postanowiliśmy spotkać się ze zwiedzającymi wirtualnie. Chcemy w ciągu kilku dni pokazać, co robimy, na czym się koncentrujemy i co jest warte przekazania osobom, którym historia, tradycja i bieżąca działalność Porcelany Bogucice jest bliska.

Zapraszamy od 14.05 do 17.05 do śledzenia naszych profili społecznościowych na FB i Instagramie.

 

2019-07-16

Filiżanka okolicznościowa "STANISŁAW MONIUSZKO 2019" stworzona w ramach obchodów ROKU MONIUSZKOWSKIEGO.

Filiżanka okolicznościowa "STANISŁAW MONIUSZKO 2019" stworzona w ramach obchodów ROKU MONIUSZKOWSKIEGO. Filiżanka z porcelany białej jest zdobiona ręcznie złotem ceramicznym. Dekorację wypalono w temperaturze 8600C, co gwarantuje jej wysoką trwałość i uniwersalne walory użytkowe, a także możliwość mycia w zmywarce.

ROK MONIUSZKOWSKI 2019

"Ja nic nowego nie tworzę; wędruję po polskich ziemiach, jestem natchniony duchem polskich pieśni ludowych i z nich mimo woli przelewam natchnienie do wszystkich moich dzieł."

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu twórczości kompozytora, oddając hołd jego wybitnej postaci, ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

Do historii Stanisław Moniuszko przeszedł jako ojciec polskiej opery narodowej. Tworzył ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego i bezpośrednio po nim, wbrew trudnym warunkom społecznym i politycznym, stworzył swoje najsłynniejsze dzieła - opery "Halka" i "Straszny dwór".

"Kompozytor w swojej twórczości chętnie sięgał do elementów folkloru i ludowych obyczajów. Był twórcą "Śpiewnika domowego" obejmującego ponad 200 pieśni. Określenie "domowy" miało głębsze znaczenie, aby uniknąć rosyjskiej cenzury, w zawoalowany sposób, podkreślało narodowy charakter zawartych w śpiewniku pieśni" - głosi uchwała.

Pieśni powstały do słów poetów polskich (m.in. Teofila Lenartowicza, Adama Mickiewicza, Wincentego Pola, Stefana Witwickiego i innych), a także obcych (w tłumaczeniu polskim) oraz do słów twórców ludowych.Moniuszko pisał też muzykę religijną, pieśni i opracowania pieśni na organy.

 

2019-05-06

Noc Muzeów 18 maja 2019 r.

Pierwszy komplet muzyczny "Fryderyk Chopin" został zaprojektowany przez włoskie biuro ISC. Kolejne zestawy muzyczne to projekty opracowane przez Dział rozwoju produktu "Porcelany Śląskiej" i "Porcelany Bogucice" oraz przez grupę zewnętrznych projektantów i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach - laureatów konkursów plastycznych organizowanych od 2016 roku.

Komplety muzyczne były prezentowane na wielu wystawach poświęconych polskiemu wzornictwu przemysłowemu organizowanych w Polsce i zagranicą w ramach cyklu "Design in Poland", w galeriach sztuki, muzeach, filharmoniach i innych instytucjach kultury.

"Kolekcja Muzyczna" to zaangażowanie i wkład wielu osób, którym w szczególności chcemy podziękować:

Piotr Grzymowski

Wanda Zwolińska

Marzenia Bomba-Dubiel

Urszula Czerwik

Bogdan Kosak

dr Annia Kmita

 

17.00 - 24.00
20-lecie Kolekcji Muzycznej Porcelany Bogucice - prezentacja wyrobów porcelanowych poświęconych wybitnym polskim kompozytorom oraz kolekcji poświęconej Stanisławowi Moniuszko z okazji Roku Moniuszkowskiego 2019.

17.00 - 20.00
Warsztaty plastyczne dla dzieci - Namaluj swoją filiżankę muzyczną.

17.00 - 24.00
Pokazy zdobienia wyrobów porcelanowych z Kolekcji muzycznej.

17.00 - 21.00
Interaktywne warsztaty - tworzenie kompozycji Fryderyk Chopin na płytach ceramicznych.

17.00 - 24.00
Prezentacja kolekcji Porcelana Alumina.

17.00 - 24.00
Wystawa Porcelany Kostnej - historia i specyfika technologii produkcji.

17.00, 18.30, 20.00, 21.30
Zwiedzanie z przewodnikiem terenu Fabryki oraz prezentacja wypału porcelany oraz innych atrakcji Nocy Muzeów.
Początek i zbiórka przy budynku K "czarny" Galeria Bogucice.

Salony fabryczne Porcelany Bogucice przy Porcelanowej 23:
- Salon w fabryce budynek A4
- Indomus budynek B
- Galeria Bogucice budynek K
czynne: 9.00-14.00 i 16.00-24.00.
Specjalny rabat 15% na produkty z Kolekcji Muzycznej oraz wiele innych promocji.

Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9
Przedpremierowy pokaz wystawy " Z fabryki na salony" - porcelana z fabryk Giesche, Czuday i Huta Franciszka, warsztaty zdobienia i inne atrakcje.
Pomiędzy Muzeum Historii Katowic i Fabryką Porcelany będzie kursował bezpłatny bus.

Równolegle z Nocą Muzeów na terenie Fabryki Porcelany odbywać się będzie Nocny Targ, który rozpocznie kolejny sezon imprez plenerowych, z licznymi atrakcjami kulinarnymi, pokazami dizajnerskimi i modowymi.

Zapraszamy serdecznie - na wszystkie imprezy wstęp wolny bez wcześniejszych zapisów.


 

2019-05-06

Wystawa porcelany z fabryki Giesche, Czuday i Huta Franciszka od 18.05 do 17.11 w Muzeum Historii Katowic ul.Szafranka


 

2018-06-18

Konkurs na nowe komplety muzyczne rozstrzygnięty

W czasie Industriady 2018 w dniu 9.06 odbyło się wręczenie nagród i wystawa wszystkich projektów zakwalifikowanych do konkursu na nowe komplety muzyczne w Kolekcji muzycznej "Porcelany Bogucice" dedykowanych Tadeuszowi Sygietyńskiemu i Stanisławowi Hadynie. Współorganizatorem konkursu była Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, a honorowym patronatem konkurs objęły Zespół Pieśni i Tańca " Śląsk" i Zespół Pieśni i Tańca " Mazowsze"

Spośród ponad 50 projektów zgłoszonych do konkursu jury dokonało wyboru laureatów:

Komplet muzyczny poświęcony Stanisławowi Hadynie: nagroda główna Dagmara Szmal, wyróżnienia: Klaudia Rozkoszny, Gabriela Tworek- Ryszawy , nagroda specjalna Zespołu" Śląsk" Agnieszka Uchyła, nagroda publiczności Agnieszka Uchyła

Komplet muzyczny poświęcony Tadeuszowi Sygietyńskiemu: nagroda główna Karolina Kluza , wyróżnienia: Oliwia Otręba, Martyna Piątek , nagroda specjalna zespołu" Mazowsze" Agnieszka Uchyła, nagroda publiczności Oliwia Otręba

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, przedstawicielom ASP i Zespołom "Śląsk" i "Mazowsze" za pomoc i wsparcie w organizacji i przeprowadzeniu konkursu

Projekty uhonorowane nagrodą główną zostaną wdrożone do produkcji w lipcu 2018 roku jako 18 i 19 filiżanka w kolekcji muzycznej.

2018-06-05

INDUSTRIADA 09-06-2018

Fabryka Porcelany, Porcelana Bogucice, Instytucja Filmowa SILESIA FILM, Filmoteka Śląska, Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży Korczak oraz Zamek Cieszyn zapraszają 9 czerwca na wydarzenie INDUSTRIADA 2018 w Fabryce Porcelany.

Jak co roku Fabryka Porcelany będzie miejscem, w którym odżyje przemysłowe dziedzictwo Śląska i koncernu Giesche. I tym razem nie może Was zabraknąć!

Warsztaty BEZPŁATNE, na które obowiązuje REZERWACJA miejsc mailowo: biuro@fabryka-porcelany.pl

12:00-17:30 - Warsztaty ceramiczne (odlewanie) - warsztaty plastyczne - BRAK MIEJSC
12:00-13:00 - Warsztaty zdobienia porcelany - warsztaty plastyczne - BRAK MIEJSC
12:00-18:00 - Porcelanowe kadry - warsztaty plastyczne (REZERWACJA, cyklicznie co godzinę - ostatnie o 17)

Pozostałe warsztaty i wydarzenia są BEZPŁATNE i BEZ REZERWACJI miejsc:

12.00 Rozstrzygnięcie konkursu: " Zaprojektowanie aplikacji graficznych zdobienia zestawów śniadaniowych w kolekcji muzycznej "Porcelany Bogucice" Stanisławowi Hadynie i Tadeuszowi Hadynie" Konkurs zorganizowany przez "Porcelanę Bogucice" i Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach pod patronatem Zespołu pieśni i tańca "Śląsk" i Zespołu pieśni i tańca "Mazowsze"

12:00-18:00 - Projektantki - warsztaty kreatywne
(Zaplanowanych jest 5 warsztatów (12.00, 13.00, 14.00, 15.30, 16.30).)
12:00-17:30 - ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM [90 minut] (3 tury, 12:00 ; 14:00 ; 16:00)
12.00-18.00 Zdobienie wyrobów porcelanowych. Dekorowanie kolekcji muzycznej
12.00-18.00 Prezentacja kolekcji dyplomatycznej i filiżanki : "Niepodległa"
12:00-17:00 - Bajki o porcelanie projekcja filmu
12:00-17:00 - Ekran warsztaty kreatywne
12:00-18:00 - HIT! Z archiwów na kinowy ekran - projekcja filmu
12:00-18:00 - Piosenka o porcelanie - projekcja filmu
12:00-18:00 - Odciski - warsztaty plastyczne
12:00-18:00 - Filmowe puzzle - warsztaty kreatywne
12:00-18:00 - Zdobienie i wypalanie porcelany - prezentacja
12:00-18:00 - Strefa zabawy i relaksu - piknik
12:00-18:00 - Słuchowisko - sylwetki, dźwięki, warsztat pracy
12:00-21:00 - Co siedzi w głowach projektantek? - wystawa
12:00-21:00 - Suknia - instalacja artystyczna
12.00- 18.00 - wystaw pokonkursowa pokazująca wszystkie projekty i prototypy nagrodzonych zdobień
12.00-17.00 - głosowanie uczestników Industriady w celu wyłonienia projektu, który zostanie nagrodzony "Nagrodą publiczności"

Przykłady wyróżnionych projektów

12.00 -18.00 - prezentacja wystawy przedstawiającej dorobek Józefa Hadyny i Zespołu "Śląsk"
12.00-18.00 - prezentacja wystawy przedstawiającej dorobek Tadeusza Sygietyńskiego i Zespołu "Mazowsze"
13.00-17.00 Pokaz wypału
13.00 projekcja filmu prezentującego Zespół "Śląsk" i twórczość Stanisława Hadyny
15.30 projekcja filmu prezentującego Zespół "Mazowsze " i twórczość Tadeusza Sygietyńskiego
18.00 - prezentacja wyników konkursu i wyłonienie projektu nagrodzonego "Nagrodą publiczności"

Wydarzenia płatne, BEZ REZERWACJI miejsc:

14:45-16:45 - Wycieczka przyrodnicza, ścieżką leśną na NIkiszowiec - zwiedzanie z przewodnikiem (płatne 5 zł na miejscu u wolontariusza)

Wydarzenia wieczorne (bez rezerwacji) - płatne 3 zł - bilet zbiorczy (na wszystkie pokazy filmów od godz. 18.00 oraz koncert). Bilety będą sprzedawane przez pracownika Instytucji Filmowej "Silesia-Film":

18:00-18:00 - Wyjście robotników z fabryki Lumiere w Lyonie - projekcja filmu
18:00-18:30 - Dzień za dniem - projekcja filmu
18:15-19:15 - Gruba - projekcja filmu
19:45-20:45 - Los Duos KARAgos - koncert z wizualizacjami

Salony fabryczne " Porcelany Bogucice": "Salon w fabryce", "Galeria Bogucice", "Indomus" czynne 9.00-18.00

 

2018-05-10

"Noc Muzeów w "Porcelanie Bogucice" 19.05.2018 godz.18.00-23.55

20 lat wzoru dyplomatycznego "Domenico" produkowanego dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Program imprezy w godz. 18.00 - 23.55

    prezentacja filiżanki "Niepodległa" - stworzonej dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz pokaz procesu zdobienia tej filiżanki - budynek D.

    wystawa poświecona 20-tej rocznicy wprowadzenia do produkcji wzoru dyplomatycznego "Domenico" - budynek D. Prezentacja elementów serwisu dyplomatycznego . Pokaz procesu zdobienia dekoracji zestawu "Domenico".

    zwiedzanie indywidualne Fabryki Porcelany "Porcelana Bogucice".

    zwiedzanie działu zdobniczego, zapoznanie się z procesem wypału i technikami zdobienia porcelany - budynek D.

    możliwość indywidualnego zdobienia kubków okolicznościowych z godłem. Kubki niedekorowane do nabycia w promocyjnej cenie w Salonie "Indomus" budynek B. Kubki zostaną ozdobione przez Uczestnika Nocy Muzeów, następnie wypalone i będzie je można odebrać w wyznaczonym terminie w "Salonie w fabryce" bud. A4.

18.10 -zwiedzanie z przewodnikiem - "Śladami porcelanowej dyplomacji"- zbiórka obok sklepu "Galeria Bogucice"- budynek K

20.00 -zwiedzanie z przewodnikiem - "Śladami porcelanowej dyplomacji"- zbiórka obok sklepu "Galeria Bogucice" - budynek K

22.00 -zwiedzanie z przewodnikiem - "Śladami porcelanowej dyplomacji"- zbiórka obok sklepu " Galeria Bogucice" - budynek K

Zwiedzanie z przewodnikiem jest otwarte i bezpłatne, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Zdobienie kubków okolicznościowych będzie realizowane według kolejności przyjścia na teren Działu zdobniczego z zakupionym specjalnym kubeczkiem.

Salony fabryczne " Porcelany Bogucice": "Salon w fabryce", "Galeria Bogucice", "Indomus" czynne w dniu 19.05: 9.00-14.00 i 16.00-23.55.

W tym samym czasie zapraszamy na imprezy otwarte na terenie Fabryki Porcelany zorganizowane w ramach Targu Nocnego .

 

2018-05-09

"Śląska rzecz 2017" - Bebok i inni..

Wyróżnienie dla kolekcji ślaskiej "Bebok i inni". W czasie gali konkursu "Śląska rzecz 2017" organizowanego od 13 lat przez Zamek Cieszyn kolekcja śląska "Bebok i inni.." otrzymała finałową nominację w kategorii: Grafika użytkowa. Kolekcja zaprojektowała studentka katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Nasze produkty zostały wybrane do finałowej wystawy pokonkursowej razem z kilkunastoma innymi produktami ,usługami i projektami graficznymi . W konkursie wzięło udział 52 projektantów i projektów

               

 

2017-12-10

Dodatkowy Kiermasz świąteczny 16 i 17 grudnia

Wigilia bez porcelany? Niemożliwe, czas zaplanować odwiedzenie naszych sklepów firmowych 16.12 sobota 17.12 niedziela. Dodatkowy Świąteczny Kiermasz.

Katowice:
Galeria Bogucice "Porcelana Bogucice" Indomus, Salon w fabryce
- 16 grudnia w godz. 9.00-16.00
- 17 grudnia w godz. 11.00-16.00

Wrocław:
Salon Fabryczny Porcelany Bogucice i ZPS Karolina - Wrocław
- 16 grudnia w godz. 10.00-14.00
- 17 grudnia w godz. 11.00-15.00

Łódź:
Galeria Fabryczna
- 16 grudnia w godz. 10.00-14.00
- 17 grudnia w godz. 10.00-14.00

 

2017-12-05

9-10 grudnia - kiermasz świąteczny w "Porcelanie Bogucice"

Zapraszamy na coroczny kiermasz świąteczny w "Porcelanie Bogucice". Kiermasz jest częścią JARMARKU GWIAZDKOWEGO w Fabryce Porcelany w Katowicach przy ul .Porcelanowej 23 i KIERMASZU ŚWIĄTECZNEGO na NIKISZOWCU.

Sklepy firmowe "Indomus", "Salon w Fabryce" i "Galeria Bogucice" czynne:
- 09.12 sobota - od 9.00 do 16.00
- 10.12 niedziela - od 11.00 do 16.00

Zapraszamy dodatkowo na kiermasz promocyjny:
- 16.12 sobota - od 9.00 do 16.00
- 17.12 niedziela - od 11.00 do 16.00

 

2017-08-10

Fabryka Porcelany "Porcelana Bogucice" na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego

W lipcu 2017 roku Fabryka Porcelany" Porcelana Bogucice" znalazla się na Szlaku Zabytków Techniki województwa slaskiego. Miłośnicy porcelany mogą zwiedzać indywidualnie Fabrykę Porcelany 7 dni w tygodniu.
Wystawy stałe w budynku K, B, i A4 (wejście od strony bistro "Prodiż") są czynne od 8-16 od poniedziałku do piątku, a w wybrane dni (najczesciej w poniedziałki i czwartki) istnieje możliwość zwiedzania fabryki z przewodnikiem w godz. 9.30-12. Informacje o konkretnych terminach na profilu FB porcelanabogucice lub fabrykaporcelany.
Zapisy w biurze szlaku pod numerem 32 3531056 lub w Recepcji Szlaku znajdującej się w Salonie w Fabryce "Porcelany Bogucice" w bud A-4 (tel 693410264). Bilet wstępu w postaci okolicznosciowego kubeczka z ryciną, dla osoby dorosłej 15 zł, ulgowy 10 zł Zapraszamy

 

2017-05-16

20 maja 2017 - NOC MUZEÓW pod opieką BEBOKÓW, UTOPCÓW, SKARBNIKÓW, STRZIG, POŁEDNIC i NOCNIC.

  • 16.00 Zwiedzanie z BEBOKIEM - zbiórka okolice KOMINA - Jaskinia BEBOKA i Ogniste czeluście BEBOKA bud. D/A1
  • 17.00 Wernisaż wystawy "Beboki, utopce i inni.." Jaskinia BEBOKA bud D/A1
  • 18.00 Śląskie bajania z Oigenem z Pnioków - Eugeniuszem Kosmalą - Galeria Giesche obok KOMINA
  • 19.00 Zwiedzanie z BEBOKIEM - zbiórka okolice KOMINA - Jaskinia BEBOKA i Ogniste czeluście BEBOKA bud. D/A1
  • 20.00 Zwiedzanie z BEBOKIEM - zbiórka okolice KOMINA - Jaskinia BEBOKA i Ogniste czeluście BEBOKA bud. D/A1
  • po 21.00 Zwiedzanie z BEBOKIEM w grupach - zbiórka -wejście do Jaskini BEBOKA bud. D/A1

INNE BEBOKOWE ATRAKCJE

  • DRUKUJEMY BEBOKA W 3D - od 17.00 Galeria Giesche obok KOMINA
  • Wystawa w Galerii " Terra" bud. B oraz w Galerii " Nowe Inspiracje" bud A3
  • Prezentacja i omówienie wystawy technik zdobniczych wykorzystywanych w produkcji porcelany i ceramiki Ogniste czeluście BEBOKA bud. D/A1
  • Konkurs plastyczny dla dzieci " Beboki i inni - narysuj swojego duszka" z upominkami i nagrodami - Galeria Giesche obok KOMINA
  • Konkurs fotograficzny dla zwiedzających z nagrodami: " Znajdź 7-go duszka " "Galeria Bogucice" bud.K
  • Możliwość zobaczenia wypału porcelany dekorowanej - Ogniste czeluście BEBOKA - bud. D/A1
  • Prezentacja zdobienia kolekcji śląskiej i technik malarskich - Jaskinia BEBOKA - bud. D/A1
  • ŚWIAT BEBOKÓW , UTOPCÓW i INNYCH DUSZKÓW Galeria Giesche obok KOMINA
  • Projekcje bajek i filmów o produkcji i zdobieniu porcelany - Galeria Giesche obok KOMINA

Salon Fabryczne: "Galeria Bogucice" bud. K , "Salon w Fabryce" bud. A4, "Indomus" bud.B
20.05. czynne 9.00-14.00 i od 16.00 do ostatniego klienta


POBIERZ KOLOROWANKĘ Z BEBOKAMI, UTOPCAMI I INNYMI..

 

2017-05-16

Klub katowickiej filiżanki spotkanie piątek 26.05 godz 17.00 Muzeum Historii Katowic

Zapraszamy na kolejne spotkanie poświęcone kawie i herbacie : Porcelanowe zwyczaje i tradycja picia herbaty. Modratorem spotkania jest prezes zarządu BGH Network S.A. "Porcelana Bogucice" Marek Przybył

 

2017-05-16

Zaproszamy na Industriadę 10.06.2017

 

2017-03-31

Klub śląskiej filiżanki przy Muzeum Historii Katowic

Klub śląskiej filiżanki przy Muzeum Historii Katowice rozpoczął działalność. Pierwsze spotkanie poprowadził Prezes Marek Przybył, który zapoznał uczestników z historią Fabryki Porcelany "Bogucice" i najciekawszymi wiadomościami o produkowanych historycznie i współcześnie kolekcjach i wzornictwie.

 

2016-05-10

Zapraszamy na Noc Muzeów do Fabryki Porcelany "Porcelana Bogucice" 14 maja 2016

Noc muzeów odbędzie się 14 maja w godzinach 17:00-24:00. Tegoroczne hasło przewodnie to "Podróż przez historię" i dlatego pierwsze stanowisko, nazwane Malarnią (od nazwy Sali, znajdującej się w fabryce, w której kiedyś zdobiono porcelanę) będzie opowiadało historię od 1923 roku do 1951 roku, kiedy bracia Czuday, a następnie firma Giesche SA były właścicielami fabryki. Będzie można przeczytać jak to wszystko się zaczęło, a także obejrzeć porcelanę z tamtego okresu.

Kolejnym przystankiem podróży przez historię będzie stanowisko nazwane "Łaźnia" (od szatnia z prysznicami). Rok 1952 to początek "Zakładów Porcelany Bogucice", podobnie jak na poprzednim stanowisku największą atrakcją będzie oryginalna porcelana, tym razem sygnowana charakterystycznym logiem "B". Nie zabraknie historii ale i ciekawostek. Największą atrakcją będą pokazy wypalania porcelany w budynku wzorcowni. Specjalnie na tę okazję zostanie włączony piec do wypału porcelany. Prezes Porcelany Bogucice Marek Przybył opowie historię fabryki, a także o procesie wypału porcelany.

Przy okazji Nocy Muzeów będzie miała miejsce też inauguracja nowej filiżanki muzycznej "Feliks Nowowiejski", która powstała przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Po zwiedzaniu zapraszamy również na koncert organizowany przez katowicki klub Prepar (wejście płatne) w jednym z naszych budynków. Zagrają ASCION, Michał Wolski live, Essence, Dtekk oraz Oscar Dragon.

2015-12-14

Zapraszamy na Świąteczny Eko Jarmark do Fabryki Porcelany "Porcelana Bogucice"

Nasze salony: Galeria Bogucice, Salon w Fabryce i InDomus- salon w piecowni czynne:
19.12. w godz. 9.00-18.00
20.12. w godz. 9.00-18.00

Na fanów wyprzedaży otwieramy również Kiermasz Ceramiczny:
19.12. w godz. 9.00-18.00
20.12. w godz. 9.00-18.00

Dodatkowo wiele atrakcji na innych stoiskach Eko Jarmarku.

W czasie trwania Jarmarku kursować będzie dodatkowo autobus linii 940 przez cały dzień.

 

2015-10-18

Zapraszamy na Jesienny Eko Jarmark Katowice do historycznej Fabryki Porcelany

Porcelana Bogucice zaprasza do swoich salonów fabrycznych "Salon w Fabryce" i "Galeria Bogucice" na prezentacje nowych dekoracji kolekcji 2015 oraz specjalne promocje i oferty . 24.10 (sobota) w godz. 9.00-18.00 i 25.10 (niedziela) w godz.11.00-17.00

Zapraszamy również na kolejną edycję Kiermaszu Ceramicznego w budynku D - wyprzedaże,specjalne oferty na wyroby porcelanowe i ceramiczne - od 1zł.

Kiermasz ceramiczny- zapraszamy 24.10 (sobota) w godz. 9.00-18.00 i 25.10 (niedziela) w godz.11.00-17.00

 

2015-09-15

Zapraszamy na FESTIWAL ULICY ŚWIDNICKIEJ WE WROCŁAWIU

Impreza rozpocznie sie 26.09.2015 od 12.00 - zapraszamy na ulicę Świdnickiej 45 we Wrocławiu do salonu fabrycznego "Porcelany Bogucice". W tym dniu specjalne promocje, rabaty i konkursy.

Salon czynny już od godz. 10.00

Więcej szczegółów:
www.facebook.com
www.ulicaswidnicka.eu

 

2015-06-08

INDUSTRIADA

Zachęceni sukcesem ubiegłorocznej edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki zdecydowaliśmy, że Historyczna Fabryka Porcelany w Katowicach po raz drugi weźmie udział w obchodach INDUSTRIADY.

W związku z powyższym INDUSTRIADĘ 2015 Wehikuł Czasu w Historycznej Fabryce Porcelany w Katowicach, której hasłem przewodnim jest "praca", zaplanowaliśmy na 13 czerwca br. na terenie historycznej Fabryki, co pomoże uczestnikom poczuć klimat tego industrialnego miejsca.

Głównym sponsorem całego przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Całe wydarzenie będzie odbywało się w godzinach 14:00 - 20:00, a wraz z nim równolegle kolejna edycja Eko Jarmarku Katowice w godzinach 10:00 - 20:00.

Projekt ma na celu dostarczyć uczestnikom emocji, wiedzy i dobrej zabawy w niekonwencjonalny sposób. Program przedsięwzięcia skierowany jest do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego niezależnie od wieku. Szeroki wachlarz propozycji sprawie, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Głównymi punktami wydarzenia będą wehikuł czasu (14:00 - 20:00), który przeniesienie uczestników w czasie o 90 lat i tym samym każdy uczestnik INDUSTRIADY stanie się jej nierozerwalnym elementem.

Następnie każdy otrzyma od gońca "Dziennik Fabryki" (14:00 - 20:00) wydany 13 czerwca 1925 r. z informacjami z życia fabryki oraz z rebusami, krzyżówkami których poprawne rozwiązane umożliwi otrzymanie drobnych upominków . W trakcie wydarzenia zaplanowaliśmy: mapping , czyli projekcję krótkiego filmu dokumentalnego o historycznej Fabryce Porcelany, jak również grę - zagadkowe wyzwanie złam kod - która odbywać się będzie w godzinach 14:15 - 19.15, co godzinę. Przygotowaliśmy trzy pokoje o zróżnicowanym stopniu trudności, do każdego pomieszczenie jednorazowo wpuszczonych zostanie 5-8 osób, stąd wymagana jest rezerwacja miejsc (przyjmujemy już zgłoszenia drogą mailową i telefoniczną).

W ramach Zakładowego Przedszkola (14:00 - 20:00) dla najmłodszych zostanie przygotowany specjalny plac zabaw, na którym będzie odbywać się wiele gier i zabaw nawiązujących do tych sprzed 90 lat; uczestnicy będą mieli za zadanie pokonać tor porcelanowych przeszkód na czas, odbędą się wyścigi w parcianych workach, gra w kapsle, gra w grzebień i w guziki, klasy, serso, "drewniane buty", zadania plastyczne i wiele innych. Za udział w wydarzeniach przewidziane są słodkie nagrody.

Zaprezentujemy przykładowe prace wykonywane w Fabryce (Dzień jak co dzień 14:00 - 20:00 ), uczestnicy będą mieli możliwość zaprojektować uniform dla pracownika Fabryki, zbudować z cegieł piec do wypalania porcelany, a z form przywiezionych na taczce wieżę lub piramidę. Przy dużym stole na zasadzie -podaj dalej i domaluj element - zdobione będą gigantyczne papierowe filiżanki. W ramach zorganizowania czasu wolnego po pracy w fabryce goście będą mieli okazję, aby samodzielnie zasadzić warzywa w ogródkach pracowniczych, a w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie stylizowane na lata 20.

Przygotowaliśmy również wystawy: Pana Bogdana Kosaka oraz Marka Stańczyka. Będzie możliwość wyczarowania efektownej fryzury w mobilnym salonie fryzjerskim Tomasz Szabelka & Natural Cut Team.

Podczas INDUSTRIADY 2015 równolegle będą odbywały się : kolejna edycja Eko Jarmarku Katowice, a wraz z nią kolejna niepowtarzalna okazja, by w murach historycznej fabryki porcelany zakupić regionalne, tradycyjne i zdrowe produkty. Poza naturalnymi produktami spożywczymi na Jarmarku będzie można zakupić także biżuterię, ekologiczne kosmetyki, niszową literaturę, rękodzieło artystyczne czy pomysłową i dizajnerską odzież i akcesoria do domu, stworzone w oparciu o nowoczesne trendy wzornictwa. Nie zabraknie także atrakcji w postaci degustacji kulinarnych, a także warsztatów z rękodzieła, warsztatów kulinarnych i artystycznych.

Na Kiermaszu Porcelany będzie możliwość zakupu porcelany w atrakcyjnych cenach. Zaplanowaliśmy również pokaz iluminacji świetlnych we wnętrzach budynku. Kiermasz Ceramiczny i pozostałe Salony fabryczne "Porcelany Bogucice" : Salon w Fabryce i Galeria "Bogucice" czynne od godz.9.00-20.00. Pokazana zostanie instalacja Porcelanowe ogrody. W zdobieniu wykorzystanych w instalacji talerzy i przedmiotów porcelanowych w czasie NOCY MUZEÓW 16.05 wzięło udział ok 350 osób.

Zaprezentowana zostanie pełna kolekcja filiżanek wykonanych przez studentów ASP w ramach projektu "Filiżanka Katowice 2015" . Projekt zakładał odtworzenie i autorką modyfikację filiżanki z fasonu "Katowice" produkowanego w Fabryce Porcelany "Giesche" w latach 30 tych.

W czasie wystawy możliwość otrzymania kartek i ulotek z pieczątkami okolicznościowymi "Fabryka Porcelany Porcelana Bogucice" i "Industriada".

Już dzisiaj zapraszamy na wszystkie wydarzenia do Historycznej Fabryki Porcelany!

 

2015-06-08

Projekt Filiżanka "Katowice 2015"

Wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach zrealizowaliśmy projekt "Filiżanka Katowice 2015 " , w którym wzięli udział studenci - projektanci z tej uczelni pod kierunkiem dr.hab. Anny Kmity.

Wramach projektu prowadzono badania w zakresie projektowania i ponownego opracowania filiżanki z fasonu "Katowice" produkowanego w Fabryce Porcelany Giesche S.A. w latach 30-tych XX w. Celem tego projektu było odtworzenie tej filiżanki od nowych rysunków do etapu wprowadzenia do produkcji oraz wykonanie prototypów z uwzględniem indywidualnych inspiracji i zdobień od godzzaproponowanych przez studentów.

Wystawa części kolekcji była czynna w czasie NOCY MUZEÓW 2015. Kolejna możliwość zobaczenia efektów pracy zespołu będzie w czasie INDUSTRIADY 2015 w dniu 13.06 od godz.12.00

Filiżanka Katowice 2015

 

2015-05-20

Noc Muzeów

Ponad 4000 osób odwiedziło mury Historycznej Fabryki Porcelany "Porcelana Bogucice" , aby zapoznać się z histoycznych rią i tradycją produkcji i zdobienia porcelany. Nasi goście mogli poznać stare ciekawe fasony, techniki zdobienia i wypału porcelany.

Przygotowaliśmy wystawę historycznych wyrobów produkowanych dla MSZ i polskich placówek dyplomatycznych z lat 30-tych, 80-tych i współczesnych. Pokazaliśmy ciekawe perełki z okresu międzywojennego kolekcji Ireny i Romana Gatysów oraz wystawę "Elektryfikacja" Bogdana Kosaka inspirowaną wyrobami z elektro-porcelany.

Zapraszamy za rok

Noc Muzeów 2015

 

2015-03-12

Wielkanocny Kiermasz Ceramiczny i Eko Jarmark 2015

Zapraszamy do Galerii Bogucice, Salonu w Fabryce i na Kiermasz Ceramiczny w dniach 21.03 sobota 9.00-19.00 i 22.03 niedziela 9.00-18.00.

Zapraszamy również do udziału w WIELKANOCNYM EKO JARMARKU KATOWICE w budynkach historycznej fabryki porcelany 21.03 12.00-19.00 22.03 12.00-18.00. Specjalne eko produkty, atrakcje, warsztaty i zabawy dla dzieci i dorosłych. Przywitaj wiosnę z Fundacją Giesche i Porcelaną Bogucice.

Specjalna linia 940 odjeżdża z przystanku obok budynku ALTUS na ul. Uniwesyteckiej

Rozkład jazdy lini 940 - sobota
Rozkład jazdy lini 940 - niedziela

 

2015-01-15

Podziękowanie Prezesa zarządu za współpracę z naszymi Klientami w 2014 roku

Podziękowania dla Naszych Klientów I Dystrybutorów Pobierz plik pdf

 

2014-12-05

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY w Fabryce Porcelany "Bogucice" i EKO JARMARK

Wszystkich miłośników "Porcelany Bogucice", naszych Drogich Klientów i Przyjaciół zapraszamy na KIERMASZ ŚWIĄTECZNY w Fabryce Porcelany "Bogucice".

Zapraszamy do naszych salonów fabrycznych: GALERIA BOGUCICE w budynku A, SALON W FABRYCE w budynku F, KIERMASZ CERAMICZNY w budynku D. Wszystkie lokalizacje znajdują się przy ul. Porcelanowej 23 w Katowicach.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY będzie czynny w dniu 13.12.2014 sobota w godz. 9.00-19.00 oraz 14.12.2014 niedziela w godz. 9.00-18.00. W tych dwóch dniach zapraszamy również do wzięcia udziału w specjalnej edycji ŚWIĄTECZNEGO EKO JARMARKU organizowanego równolegle przez FUNDACJĘ GIESCHE.

Szczegóły EKO JARMARKU i wielu imprez towarzyszących na stronie:
www.ekojarmak.eu
www.fundacjagiesche.pl
www.facebook.com/events

EKO JARMARK będzie czynny 13.12 w godz. 12.00-19.00 i 14.12 w godz. 12.00-19.00. W tych dwóch dniach będzie kursował również autobus 940 z centrum Katowic - budynek Altus do przystanku Porcelana Śląska Park -

Rozkład jazdy lini 940 - sobota
Rozkład jazdy lini 940 - niedziela

Druga edycja Kiermaszu Świątecznego "Porcelany Bogucice" odbędzie się 20.12.2014 w godz. 9.00-14.00 i 21.12.2014 w godz. 9.00-14.00 w trzech miejscach: GALERIA BOGUCICE w budynku A, SALON W FABRYCE w budynku F, KIERMASZ CERAMICZNY w budynku D.

Pozostałe informacje na załączonej ulotce

Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia

 

2014-11-05

Wystawa porcelany w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Od 05.11.2014 do 29.03.2015 zapraszamy wszystkich miłośników Porcelany Bogucice na wystawę porcelany "Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku"

Wystawa jest wielowątkowa i pokazuje najcenniejsze eksponaty ze zbiorów kilku Muzeów.

Serdecznie polecamy

Więcej na stronie muzeum

 

2014-11-04

Ceramiczny koncert w "Galerii Miasta Ogrodów"

Czy perkusja może składać się zestawu róznych porcelanowch salaterek? Czy gitara akustyczna i basowa moga byc wykonane z dachówek ceramicznych? Czy flet może być wykonany z gliny? czy cymbały moga być z glinianych płytek?

Oczywiście, że to jest możliwe. Mało tego, to wszystko może wspaniale współgrać i komponować się z innymi dźwiękami.

To udowodnili artyści z Indonezji z miasta Jatiwangi ( Zachodnia Jawa), zespół Hanyaterra, którzy odwiedzili "Porcelanę Bogucice" w dniu 04.11., a wieczorem w Galerii Miasta Ogrodów dali wspaniały koncert muzyki współczesnej, który pokazał, że wykorzystując proste przedmioty, można stworzyć fantastyczny spektakl muzyczny, pełen ekspresji, dynamiki i absolutnej muzycznej wirtuozerii.

 

2014-10-14

Zapraszamy na EKO JARMARK KATOWICE - 25.10.2014

w sobotę 25 października na Porcelanowej 23 kolejny Eko Jarmark Katowice + warsztaty kulinarne organizowane wspólnie z bistro & cafe Krystynka wraca z Wiednia+ impreza charytatywna dla Dom Aniołów Stróżów.

Od 10 rano będziecie mogli się zaopatrzyć m.in. w przepyszne sery kozie z Gospodarstwa Garbaciak na Jurze, certyfikowany eko nabiał na stoisku p. Eweliny Dominiewskiej oraz pyszne oscypki, bundz i inne dzięki Gospodarstwu Ekologicznemu Ząb z Podhala.

Nie bójcie się pogody, wszystko dzieje się na zadaszonej hali

Zapraszamy także do zapisów na warsztaty kulinarne organizowane wspólnie z bistro & cafe Krystynka wraca z Wiednia. Dyniowe przysmaki czekają. Oczywiście ci bardziej niecierpliwi mogą pominąć etap przygotowania i od razu zabierać się do degustacji serwowanych przez Krystynkę specjałów

 

2014-10-13

Relacja z otwarcia "Galerii Bogucice"

W sobotę 11.10.2014 otworzyliśmy nową Galerię Bogucice - drugi sklep fabryczny przy Porcelanowej 23. Otwarciu towarzyszyły imprezy, które w tym dniu wspólnie z Fundacją Giesche i Porcelana Śląska Park organizowaliśmy na terenie fabryki.

Łącznie w kilku równoległych imprezach - nasz festyn Porcelana Bogucice, targi ekologiczne, Menufaktura, przedstawianie teatralne po śląsku "Rajcula warzy" na scenie w Starej Malarni- wzięło udział ok 2500 osób.

Dziękujemy wszystkim za przybycie uczestnictwo w tym wydarzeniu.

Porcelana Bogucice

Galeria zdjęć Dziennik Zachodni

 

2014-10-05

Wielkie otwarcie "Galeria Bogucice" Porcelanowa 23 budynek A 11.10.2014

"Galeria Bogucice" otwiera swoje podwoje przy ul. Porcelanowej 23. Zapraszamy na swięto narodzin, które zostanie urozmaicony szeregiem imprez towarzyszących, spotkań, prezentacji i prelekcji kulinarnych degustacji potraw tradycyjnych i ekologicznych.

Zapraszamy w sobotę od 9.00 do 19.00 do Galerii Bogucice. Równolegle polecamy specjalne oferty w "Salonie w fabryce" Porcelany Bogucice, a także zapraszamy na rozpoczynający się o godz. 9.00 fantastyczny kiermasz wyrobów porcelanowych i ceramicznych. Dla kupujących specjalne nagrody w ramach loterii upominkowej .

Imprezy towarzyszące, pokazy i degustacje w godz 12.00-19.00 w murach fabryki.

Symboliczne otwarcie "Galerii Bogucice" w budynku A kompleksu Porcelana Śląska Park" o godz 15.30.

Serdecznie zapraszamy

"Galeria Bogucice" nowy, łączący awangardę i klasykę, największy na Śląsku salon-galeria oferujący wyroby porcelanowe i ceramiczne, sztućce, szkło, kryształy, artykuły upominkowe, tkaniny i elementy wyposażenia wnętrz. Zapraszamy do futurystycznego wnętrza w budynku A kompleksu "Porcelana Śląska Park"

Salon otwiera swoje podwoja w porcelanowym mateczniku przy ul. Porcelanowej 23 w Katowicach. Oferta w salonie przedstawia wszystkie fabryki porcelany w Polsce. Klient znajdzie tu najlepsze wyroby produkowane przez gospodarza salonu - "Porcelane Bogucice", zróznicowane kolekcje produkowane pod marka "Ćmielów", "Chodzież", "Lubiana", "Karolina" i "Kristof". Każda z tych marek odwołuje się i czerpie z własnej, często ponad 150-cioletniej tradycji produkcji porcelany. Salon wciąż rozwija się i wkrótce zaoferuje również wyroby innych swiatowych marek. Tak szeroka gama produktów jest naturalnym uzupelnieniem oferty "Salonu w Fabryce", sklepu fabrycznego "Porcelany Bogucice" istniejacej od 90 lat, która zaprasza do swojego wnętrza w historycznych zabudowaniach fabrycznych działu przygotowania masy porcelanowej Fabryki Porcelany "Giesche"

W tym miejscu stworzono również stoisko firmowe "Villa Italia", marki oferującej całą gamę artykułów wyposażenia wnętrz. Uzupelnieniem tych kolekcji są wyroby szklane i krysztalowe lidera polskiej branży szklanej "Krosno" oraz znanych czeskich producentów "Rona" i "Bohemia Cristalite".

Osoby potrafiące docenić jakość polskich platerów na pewno łatwo rozpoznają na półkach posrebrzane i platerowane wyroby "Hefry" oraz docenią róznorodność sztućców oferowanych przez "Gerlach".

 

2014-05-30

"INDUSTRIADA" - zapraszamy w dniu 14 czerwca 2014 roku w godz.14-24 na Święto Szlaku Zabytków Techniki na terenie Fabryki Porcelany "Giesche"- "Porcelana Bogucice"

Zapraszamy Wspólnie z Fundacją "Giesche" do spędzenia aktywnie sobotniego popołudnia i wieczoru wśród miłośników dobrej zabawy i oczywiście , pośród wielbicieli śląskiej porcelany.

Wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Konkursy, pokazy, degustacje i koncerty. Zaprezentujemy specjalny kubek "Industriada 2014"

 

2014-05-19

"Relacja z "Nocy Muzeów" w Porcelanie Bogucice

Po raz kolejny dniu 17.05 od 17.30 do 2.30 w nocy "Porcelana Bogucice" we współpracy z Fundacją Giesche i Parkiem Technologicznym Porcelana Śląska zorganizowała w swojej siedzibie "Noc Muzeów"

Fabrykę odwiedziły tłumy miłośników porcelany i historii Katowic. Ponad 2000 osób, w tym m.in. Wicepremier Elżbieta Bieńkowska, Prezydent miasta Katowice Piotr Uszok, europoseł Jerzy Buzek mogło podziwiać urokliwe, modernizowane obiekty fabryki porcelany i zapoznać się z historią zakładu, procesem produkcji, wypału i zdobienia porcelany. Szczególnie wiele miejsca poświęcono 90-tej rocznicy stworzenia zakładu przez firmę spadkobiercy Georga von Giesche w 1923 roku. Przedstawiono również historię rodu Giesche sięgającą połowy XVII wieku.

Jedną z atrakcji imprezy było otwarcie nowego salonu Porcelany Bogucice - "Salonu w Fabryce", który został stworzony w stylu industrialnym w zmodernizowanym i zaadoptowanym wydziale przygotowania masy porcelanowej i szkliwa.

Goście mogli zobaczyć również wystawę prac znanego artysty-ceramika Bogdana Kosaka "Elektryfikacja" oraz wystawę prac kilku konkursów designu przemysłowego, a także ozdobić filiżanki szczęścia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć prasowych ilustrujących całą imprezę:
Gazeta.pl
Dziennik Zachodni - zestaw 1
Dziennik Zachodni - zestaw 2

 

2014-05-09

Noc Muzeuów w fabryce porcelany "Porcelana Bogucice" 17 maja 2014 od 18.00 do 24.00

"Kawał fabryki z potężną historią" wycieczka po kompleksie fabryki, prezentacja historii produkcji porcelany i dziejów fabryki, zapoznanie z technologią produkcji i zwiedzanie działu zdobniczego z pokazem zdobienia i wypału porcelany.

Wybrane wydarzenia towarzyszące:

Oficjalne otwarcie "Salonu w Fabryce" Porcelany Bogucice około godz. 17.00. Salon czynny w tym dniu od godz. 9.00 -14.00 i od 17.00 do zakończenia imprezy

Wystawa współczesnego wzornictwa i designu w hali SORTOWNIA I KOMPLETOWNIA

Wystawa "ELEKTRYFIKACJA" - prace Bogdana Kosaka w hali ODLEWNIA WYROBÓW - otwarcie do zwiedzania około godz. 22.00

Serdecznie zapraszzamy

 

2014-05-09

"Porcelana Bogucice" wraca do starych pomieszczeń w budynku głównym kompleksu fabryki.

Porcelana Bogucice zakończyła adaptację pomieszczeń dawnego wydziału przygotowania masy porcelanowej i szkliwa na nowy Salon Fabryczny nazwany "Salonem w fabryce". W historycznych murach można znaleźć cos dla siebie z całej kolekcji "Porcelany Bogucice" uzupełnionej o szeroka gamę wyrobów szklanych, sztućców i upominków.

Zapraszamy do odwiedzenia "Salonu w fabryce"

 

2014-04-04

"Filiżanka herbaty" warsztaty parzenia herbaty w kontekście wykorzystania porcelany

Poznaj tajniki produkcji porcelany i parzenia herbaty. Taka idea przyświecała organizatorom i prowadzącym cykl warsztatów organizowanych w murach Fabryki Porcelany "Porcelana Bogucice" znajdujących się na terenie Parku Technologicznego Porcelana Śląska.

Kilka grup uczestników w czasie kilkugodzinnych warsztatów poznało historię porcelany, technologię produkcji porcelany i jej zdobienia oraz miało okazje zapoznać się z tajnikami parzenia i picia herbaty. Kazdy z uczestników mógł swoją wiedzę zweryfikować pod okiem p. Bogdana Kossaka i p. Anny Otręby w trakcie praktycznych ćwiczeń z produkowania i zdobienia wyrobów. Zapraszamy na kolejne warsztaty w przyszłości.

 

2014-02-24

"Urok starej porcelany" wystawa w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej

Miłośnicy porcelany mają okazję poznać urok starych wyrobów wyprodukowanych przez Zakłady porcelany Giesche prezentowanych na wystawie tematycznej zorganizowanej w Muzeum Miejskim im.Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Zobacz więcej

 

2013-10-18

Wizyta profesorów i doktorantów programu Summer Schols

W dniu 18.10.2013 Fabrykę "Porcelana Bogucice" odwiedziła ponad 70-osobowa grupa profesorów i doktorantów reprezentujących środowiska akademisckie z 8 krajów Europy Centralnej oraz Europy Wschodniej. Naukowcy byli gośćmi Politechniki Śląskiej w ramach Summer Schools organizowanych przez Central European Exchange Program for Universities Studies CEEPUS.. Goście zapoznali się z historią produkcji porcelany na Górnym Śląsku oraz z planami rewitalizacji fabryki i współczesnym procesem produkcji.

2013-05-18

Noc Muzeów W Porcelanie Bogucice

Porcelana Bogucice wraz z Fundacją Giesche w dniu 18.05 współorganizowała Noc Muzeów na terenie fabryki porcelany. Atrakcyjny program i urok tego miejsca sprawiły,ż e odwiedziły na setki gości. Wszyscy mięli okazję zpoznać się z historią fabryki, poznać proces produkcyjny i ozdobić własną filiżankę. Dziękujemy wszystkim za miłe spotkanie, które dla niektórych zakończyło się po 3.30 w nocy. Do zobaczenia za rok, zapraszamy ....

2013-01-22

Porcelana Bogucice jest jednym z partnerów konkursu Bloger Chef dla Blogerów kulinarnych

 

 

Blogerzy w kuchni Mistrzów EURO 2012

Pierwszą odsłonę nowatorskiej inicjatywy dla blogerów kulinarnych - konkursu BlogerChef, obserwowaliśmy 18-19 stycznia w ekskluzywnym hotelu Mistral Sport**** w Gniewinie k. Gdańska (http://hotelmistralsport.pl/). Wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem. Dostarczyło mnóstwo wrażeń, zarówno uczestnikom, jak i obserwatorom kulinarnych zmagań.

Spotkanie rozpoczęło się wieczorkiem hiszpańskim, którego celem była integracja blogerów. Oczywiście poprzez wspólne gotowanie, które nastąpiło zaraz po przywitaniu uczestników, przedstawieniu jurorów (Mirka Drewniaka, Jarka Walczyka i Łukasza Fulara) oraz zasad konkursu. Tematem przewodnim była kuchnia hiszpańska. Pod okiem hiszpańskiego szefa kuchni Carlosa Gonzalez Tehera powstawały m.in hiszpańskie tortilla de patatas, improwizowane tapas i inne przekąski na bazie produktów marki Ole!. Gotowali uczestnicy BlogerChef'a, osoby towarzyszące i organizatorzy. Nikomu nie brakowało pasji i zapału do pracy. Na tym właśnie nam zależało jako organizatorom - inspirującym spotkaniu miłośników kuchni, którzy mogą się wiele od siebie nauczyć - mówi Marek Bielski, współorganizator konkursu.

Wszyscy półfinaliści są zgodni co do jednego: gotowanie to przyjemność, tym większa, im prędzej przygotowane potrawy znikają z talerza. Podobnego zdania jest Carlos Gonzalez-Tejera, pasjonat gotowania, przedstawiciel firmy Stalgast Polska, partnera konkursu. - Z gotowaniem jest jak z miłością. Trzeba w to włożyć wiele pasji, poświęcić wiele czasu, inaczej nic z tego nie wyjdzie. Blogerzy jako amatorzy mają tę świeżość i pasję, której często brakuje zawodowcom, po latach wpadającym w rutynę.

Nowatorska formuła konkursu dla blogerów

Po piątkowej integracji, nadszedł czas na konkursowe zmagania. Po krótkim teście sprawdzającym ogólnokulinarną wiedzę uczestników, blogerzy przystąpili do przygotowywania swojego popisowego menu. Na przyrządzenie dania głównego i przystawki lub deseru mieli dokładnie godzinę i trzech blogerów-kucharzy do pomocy. Skład drużyn zmieniał się co rundę. Każdy uczestnik raz był szefem zespołu, a trzykrotnie członkiem zespołu. - Formuła konkursu, dzięki której blogerzy konkurują ze sobą i jednocześnie współpracują jest moim zdaniem bardzo trafiona. Pozwala na naukę i integrację z element rywalizacji - przyznaje Bartek Usydus, autor bloga przepisy.com. - Niecierpliwie czekam na kolejne zdania konkursowe i następne edycje, w których z pewnością wezmę udział. Chętnie powalczę by jeszcze raz spotkać się w takim zacnym gronie pasjonatów kuchni.

Jurorzy cały czas czujnie obserwowali poczynania blogerów. Pomagali, podpowiadali, sugerowali lepsze rozwiązania, czasem lekko krytykowali. Konstruktywnie oceniali także gotowe dania, które organizatorzy na bieżąco fotografowali. Zdjęcia trafią do książki z przepisami BlogerChef'a, która powstaje przy współpracy z wydawnictwem MUZA. - Wszystkie dania zostały przepięknie zaaranżowane. Uczestnicy bardzo się postarali. Aż miło było popatrzeć. - przyznaje Katarzyna Szatkowska, autorka bloga wkrainiesmaku.pl i współorganizatorka konkursu BlogerChef.

Integracja z nutą rywalizacji

Konkurs BlogerChef okazał się być niesamowitym wyzwaniem dla wszystkich uczestników. Blogerzy zmierzyli się z całkowicie nowymi realiami pracy. Pracowali w grupie, musieli więc m.in. delegować obowiązki, a także podporządkowywać się poleceniom innych. Dodatkowo pojawiła się presja czasu, stres i żyłka współzawodnictwa. Mimo to, Konkurs okazał się wspaniałą, pełną emocji zabawą. Poziom uczestników był na tyle wyrównany, że tak naprawdę do samego końca nie wiadomo było kto zwycięży. - zdradza Kinga Zwierzchowska, PR menager De'Longhi Polska.

Trzeba podkreślić, że w pewnym sensie wygrali wszyscy uczestnicy pierwszego półfinału BlogerChef'a, bo odważyli się w ogóle wziąć udział w konkursie. - powiedział w czasie ogłaszania wyników szef jury, Mirek Drewniak. Wszyscy uczestnicy podlegali surowej ocenie jurorów, a kryteria przyznawania punktów nie odbiegały od tych, które stosuje się w stosunku do profesjonalnych kucharzy i cukierników.

Poznaliśmy pierwszego półfinalistę BlogerChef'a

Pierwszy półfinał wyłonił uczestnika finału konkursu, Michała Staszczyka, który użytkownikom sieci znany jest jako autor bloga paszczakgotuje.pl. Jako szef zespołu uwiódł jury przepisem na bałkańskie klopsiki z mielonego mięsa - cavapcici z sosem ajvar oraz deser na bazie serka mascarpone i granatu. - Gotowanie to dla mnie sposób na spędzanie czasu z ludźmi, których towarzystwo lubię - przyznaje Michał. - To mnie relaksuje. Poza tym jestem podręcznikowym przykładem tego, że przez żołądek trafia się do serca. Gotując poznałem moją żonę. - dodaje ze śmiechem. Podczas konkursu powstało mnóstwo pyszności, które wszyscy chętnie degustowali, najczęściej z jednego talerza. A na talarzach, które zapewniła firma Bogucice, znalazły się m.in. pappardelle z bobem, kurczak pod pierzynką z orzechowego pesto, gnocchi z kurkami, idealnie upieczone ciasto kokosowe z koglem moglem czy chałowe serniczki. Na półfinale w Gniewinie pojawił się też słodki poczęstunek od Tomasza Dekera - cudownie wyglądające mini-torciki, tarty i inne smakołyki. Nie zabrakło też świeżej kawy z ekspresu De'Longhi.

BlogerChef - świetna zabawa i duże wyzwanie

Myli się ten, kto myśli, że BlogerChef to tylko dobra zabawa. Zawodnicy musieli sobie poradzić z wieloma trudnościami, z którymi w swoich kuchniach nie spotykają się na co dzień. - Największy problem sprawiło zarządzanie zespołem. Nigdy nie kierowałam ludźmi, w dodatku dużo starszymi ode mnie! - relacjonuje Adrianna Łabenda, autorka bloga karmel-itka.blogspot.com, laureatka drugiego miejsca pierwszego półfinału. - Największy problem? Odpowiedzialność za to, żeby nie schrzanić komuś dania. - mówi wprost Katarzyna Biedroń. A Kamila Grotowska z vegazone.blox.pl uzupełnia: - Stresujący był przede wszystkim limit czasowy i presja, żeby w godzinę uwinąć się ze wszystkim.

II półfinał już niebawem w Zamku Dubiecko

Półfinał w Gniewinie był pierwszym z pięciu podobnych wydarzeń. Przed nami kolejne kuchenne potyczki blogerów. - Konkurs BlogerChef uważam za naprawdę świetny pomysł. Cieszę się, że udało nam się go zrealizować. Zdaję sobie jednak sprawę, że przed nami jeszcze sporo pracy nad kolejnymi półfinałami i wielkim finałem. Oczywiście nie zamierzamy spocząć na laurach i dołożymy wszelkich starań by kolejne odsłony BlogerChefa wyszły równie dobrze jak ta pierwsza. - zapewnia Katarzyna Szatkowska. A na kolejny półfinał odbędzie się już 15-16 lutego w Zamku Dubiecko http://www.zamek.dubiecko.com/. - Będą piękne wnętrza, kuchnia Europy Środkowej i Wschodniej oraz dodatkowe atrakcje-niespodzianki - obiecują organizatorzy.

Fanpage konkursu: https://www.facebook.com/blogerchefpl
Strona internetowa konkursu: http://www.blogerchef.pl/#!/o-konkursie
Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Fundacja Klubu Szefów Kuchni
Patronat medialny: Smaker.pl, Internia.pl, NaszeMiasto.pl, PolskaGotuje.pl, JedzJedz.pl, NewsGastro.pl, Horeca.pl, kuchniaplus.pl
Partnerzy: Kenwood, Stalgast, Fiskars, Big Green Egg, Porcelana Bogucice, wydawnictwo MUZA
Sponsorzy: Winiary, Oerlemans, Jan Niezbędny, Ole!, Kenolux, system jakości QAFP

Organizatorzy:

Katarzyna Szatkowska - dietetyk na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, autorka bloga kulinarnego "W Krainie Smaku" www.wkrainiesmaku.pl. Zajmuje się organizowaniem i prowadzeniem wydarzeń kulinarnych oraz o tematyce żywieniowej. Ponadto jest ekspertem-dietetykiem portalu opiekanadchorym.pl.

Marek Bielski - twórca Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego "Doceń polskie" www.DocenPolskie.pl, którego celem jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu "Doceń polskie" zajmują się eksperci, reprezentujący m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundację Klubu Szefów Kuchni oraz organizacje branżowe.

Media o Bloger Chef:

Telewizja TTM
Telewizja TTM
You Tube

Zdjęcia z Bloger Chef:

Facebook

Relacje blogerów:

Bartek Usydus - blog przepisy.com
Laura Chołodecka - blog Cafe Babilon

 

 

2012-10-22

9-ty Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach

Limitowana linia zestawów śniadaniowych Fitelberg uświetni kolejny, 9-ty Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach organizowany tradycyjnie przez Filharmonię Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego w dniach 16-25.XI.2012. www.konkursfitelberg.pl

Porcelana Bogucice od lat wspiera organizowane w regionie imprezy kulturalne i promuje polską muzykę. Kolekcja muzyczna powstała w 1988 roku, zachwyca miłośników porcelany i promuje dorobek polskiej muzyki klasycznej i największych jej twórców i wirtuozów. Więcej o kolekcji muzycznej

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Bronisława Krzysztofa http://krzysztof.art.pl

2012-10-01

Współpraca z Panem Bronisławem Krzysztofem znanym grafikiem i rzeźbiarzem była dla Porcelany Bogucice dużym wyzwaniem. Efekt artystyczny jest jednak bardzo ciekawy. Artystyczna kolekcja indywidualnych zdobień zmienia spojrzenie na pojęcie dekoracji na porcelanie. Dynamiczne postacie, zwierzęta zamknięte w obrysie porcelany stołowej zachwycają swoją symboliką i formą.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Bronisława Krzysztofa http://krzysztof.art.pl

2012-09-24

Porcelana Bogucice wspiera Dyktando 2012

Porcelana Bogucice zaprasza do udziału w dorocznym Dyktandzie 2022 w dniu 21października 2012 w Centrum Kultury Katowice im.Krystyny Bochenek. Porcelana Bogucice jest jednym ze sponsorów.

2012-08-20

Śląska Rzecz 2011- publikacja o historii Fabryki Porcelany Giesche wydana przez Muzeum Śląskie w Katowicach otrzymała wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy laureatom kolejnej edycji konkursu Śląska Rzecz za 2011, a szczególnie zdobywcom głównej nagrody Bogdanowi Kosakowi i Marcinowi Rajzerowi za cykl naczyć ceramicznych "Urny".Jednocześnie szczególnej uwadze polecamy publikację dr Pauliny Chmielwskiej wydaną przez Muzeum Śląskie w Katowicach o Fabryce porcelany Giesche, która otrzymała wyróżnienie w kategorii grafika . Jest to n ajciekawsza publikacja o pierwszych latach funkcjonowania fabryki ,oparta na źródłach archiwalnych i wcześniejszej pracy doktorskiej autorki. Styl eseju w bardzo lekki i przystępny sposób prezentuje różne sfery działalności firmy i detale techniczno- technologicze. Książka dostępna w sprzedaży wysyłkowej w Muzeum Śląskim

2012-05-15

Nowa publikacja Państwa Romana i Ireny Gatys o historii przemysłu porcelanowego na Górnym Śląsku.

Z dużą satyfakcją prezentujemy nową ksiązkę Ireny i Romana Gatys o dziejach fabryk porcelany na Górnym Śląsku. Publikacja powstała we współpracy z marką Porcelaną Bogucice.Najważniejszą część ksiązki poświęcona jest historii zakładów porcelany w Katowicach - Bogucicach. Wspaniała merytorycznie opowieść jest bogato ilustrowana zdjęciami wyrobów Fabryki Porcelany Giesche i Porcelany Bogucice. Książka dostęna jest w sprzedazy w salonach firmowych Porcelany Bogucice w Katowicach i Wrocławiu

2011-09-30

Po raz kolejny wzięliśmy aktywny udział w targach- VITREL - Zakopane 2011. Zaprezentowaliśmy dużą gamę nowych produktów i przedstawiliśmy również wiele ciekawych dekoracji z bieżącej kolekcji.

Na szczególną uwagę zasługuje nowa kolekcja Rajski ogród na porcelanie kremowej z rozbudowaną ofertą tkanin i akcesoriów kuchennych. Dużym powodzeniem cieszyła się również nowość w Kolekcji muzycznej- zestaw śniadaniowy poświęcony naszemu wybitnemu wirtuozowi i kompozytorowi Arturowi Rubinteinowi- Rubinstein.

Pragniemy podziękować za odwiedzenie naszego stoisk wszystkim naszym Klientom. Życzymy wszystkim sukcesów i zadowolenia ze współpracy z naszą firmą. Zapraszamy do współpracy i odwiedzenia naszego stoiska na kolejnych targach

2011-05-27

Zapraszamy wszystkich wielbicieli naszej historii i naszych produktów do zwiedzenia wystawy prezentującej nasze wyroby inspirowane sztuką, która gości w Muzeum Przemysłu w Opatówku-niedaleko od Kalisza woj. wielkopolskie.

Przez wiele wieków produkcja była powiązana z rozwojem sztuki i rękodzieła. Ludzka innowacyjność pozwoliła zmodernizować ten proces. Ręcznie malowane i sklejane z wielu elementów figurki i obiekty dekoracyjne musiały ustąpić miejsca popularnym talerzom i filiżankom. Ale prawdziwa porcelana wciąż posiada swoją duszę, wciąż każdy z nawet najmniejszych wyrobów łączy w sobie doświadczenie i pracę wielu pokoleń ceramików i zdobników. We współczesnym świecie XXI wieku rola porcelany i jej postrzeganie zmienia się.

Odwiedź muzeum na www.muzeum.opatowek.pl

Z niepokojem obserwujemy, że producenci odchodzą od tradycyjnej formuły technologicznej i szukają nowych sposobów prezentacji swoich wyrobów, doprowadzając do zniekształcenia sposobu pojmowania sztuki tworzenia porcelany. Komercyjna ucieczka od sztuki powoduje, że współczesny klient widzi w "białym złocie" tylko walor użytkowy. W konsekwencji wyroby porcelanowe od najprostszych jak filiżanki i talerze do bardziej skomplikowanych czajników i waz tracą swoją, przez stulecia kultywowaną wartość estetyczną. Patrzymy z niedowierzaniem, jak porównuje się produkcję porcelany z produkcją tworzywa sztucznego czy metalu. Czy przeciętny klient, użytkownik, kolekcjoner porcelany zdaje sobie sprawę, że od surowców, kaolinów skalenia kwarcu do ostatniej fazy produkcji zdobienia i pakowania niektóre wyroby przechodzą przez ręce 30 różnych osób, wykonujących blisko 100 czynności technologicznych?

Myślę, że podkreślanie tego fenomenu, uwypuklanie roli pracy ludzkiej rękodzielników i zdobników pozwoli zachować tradycyjne wartości sztuki porcelanowej dla kolejnych pokoleń.

Marek Przybył

Z historii produkcji porcelany w Katowicach

Pierwsza na Górnym Śląsku fabryka porcelany "Oberschlesische Porzellanfabrik Gebhardt&Barabasch, powstała w 1920 r. w Szopienicach-Roździeniu. W tym samym roku wykupiona została przez braci Ryszarda i Józefa Czuday i nazwano ją "Czuday Werke G.m.b.H.",a rok później "Elektroporcelana S.A.". W 1923r. 51%akcji wykupili spadkobiercy Georga von Gieschego. Dyrektorem został R.Czuday, pod którego nadzorem zakupione budynki po byłej fabryce pasz w Bogucicach, zaadaptowano na nowoczesną fabrykę porcelany. Została ona oddana do użytku w 1925r.jako "Fabryka Porcelany Giesche dawniej Czuday Katowice-Bogucice". W 1926r.nowym udziałowcem został amerykański koncern Harrimana.

Odszedł natomiast z firmy R.Czuday, który w 1929 r.założył odrębną fabrykę porcelany w Bykowinie obecnie Ruda Śląska. Nazwa fabryki bogucickiej w wyniku tego została zmieniona na "Giesche Fabryka Porcelany S.A.". W czasie II wojny światowej wytwórnia działała pod zarządem niemieckim jako "Giesche Porzellanfabrik". Po wojnie zaś- w 1946r.została upaństwowiona i do 1952r.funkcjonowała pod nazwą "Giesche Fabryka Porcelany S.A. pod zarządem państwowym". Od 1952r. fabryka przyjęła nazwę "Zakłady Porcelany Bogucice" i działała do 1993r.W 1994r. wykupiła ją spółka "Porcelana Śląska Sp.z.o.o." i prowadziła do 2008r., kiedy to ogłoszono upadłość fabryki.

Tradycja wytwarzania porcelany na Górnym Śląsku i w Katowicach znalazła na szczęście kontynuatora .Czyni to firma BGH Network S.A., powstała w 1998r.jako spółka produkcyjno-handlowa , która stara się zachować spuściznę i historyczny dorobek zakładów porcelany na terenie Katowic. Prowadzi ona produkcję i dystrybucję szerokiej gamy wyrobow ceramicznych, które prezentowane są na wystawie.

Wyroby ceramiczne

Na przełomie lat 20 i 30 XX w. więcej niż połowę wytwórczości fabryki w Bogucicach stanowiła elektroporcelana, resztę naczynia stołowe: serwisy, pojedyncze naczynia, od 1935 r. figurki. Roczna produkcja porcelany wynosiła w 1929 r. ok.1765 ton, co czterokrotnie przewyższało ówczesną produkcję fabryki ćmielowskiej. W latach 30. wytwórnia reprezentowała Polskę na Wystawie Światowej w Nowym Jorku, zaopatrywała polskie placówki dyplomatyczne.

W latach 40. XX w. produkcja porcelany stołowej stałą się już wiodącą. Porcelana ze znakiem "Giesche" dorównywała wysoką jakością wyrobom zachodnioeuropejskim. Prosta forma i oszczędność zdobień bogucickich wzorowana na porcelanie rosenthalowskiej, stanowiły o ich wartości.

Po II wojnie światowej wysoko ceniono, szczególnie za granicą, ozdobne naczynia malowane przez artystów -plastyków, zatrudnionych w fabrycznej wzorcowni. Uruchomienie produkcji przez "Porcelanę Śląską" w 1994r. poprzedzone było remontami i modernizacją procesu technologicznego. Wprowadzono nowe technologie prasowania wyrobu i wypału.

Plastycy stworzyli wiele niepowtarzalnych wzorów, zwracając uwagę na ich piękno, elegancję i harmonię. W 1998 r. wytwórnia wygrała konkurs na produkcję serwisu dla polskich placówek dyplomatycznych. Zdobiąc go sięgnięto do przedwojennej polskiej tradycji. Odtąd naczynia z motywem orła w koronie , istnieją na stołach wszystkich polskich ambasad i konsulatów. Ekskluzywna porcelana śląska zagościła także na planach popularnych polskich seriali: "Złotopolscy", "Klan", "M jak miłość". Używają jej m.in. Krzysztof Penderecki, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, członkowie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Sama fabryka jako cenny obiekt znajdowała się na prestiżowej liście Szlaku Zabytków Techniki, której patronuje Marszałek Województwa Górnośląskiego.

Porcelana Bogucice to kolekcja oferująca ponad 20 fasonów zestawów obiadowych, garniturów do kawy, herbaty i galanterii, zdobionych ponad 200 rodzajami dekoracji. Te ostanie dzielą się na: ekskluzywne dekoracje girlandowe ze złotem i platyną z bogatym i jednocześnie subtelnymi zdobnictwem; dekoracje girlandowe z dużymi powierzchniami zdobienia kalką; dekoracje półgirlandowe; dekoracje z rzutami centrycznymi złożone z motywu centralnego,3-5 motywów uzupełniających wykończone linią malarską; dekoracje z rzutami kwiatowymi lub geometrycznymi wykańczanych farbami ceramicznymi, złotem lub platyną.

Od strony technologicznej dekoracje te dzielą się na naszkliwne i wszkliwne, a wśród nich m.in. ekskluzywne z imitacją złota trawionego - o bardzo pracochłonnym procesie zdobienia na najwyższej jakości porcelanie białej z dużymi powierzchniami zdobień i ilością kolorów oraz na najwyższej jakości porcelanie: kalkowe rzuty kwiatowe, geometryczne i dekoracje malarskie. Oryginalne i piękne dekoracje są efektem współpracy z artystami plastykami m.in. z tak uznanymi jak Wanda Zwolińska i Bogdan Kosak .Wyroby produkowane są w ramach sześciu kolekcji: Klasycznej, Bone China Porcelana Kostna, Manufaktura Kolekcja Muzyczna, Galeria, Porcelana Bogucice i Porcelana Bogucice Clasic. Najbardziej ekskluzywnych naczyń dostarcza Kolekcja Klasyczna z dekoracjami imitującymi trawione złoto oraz kolekcja Bone China z najlepszego gatunku ceramiki szlachetnej-porcelany kostnej, cienkiej, delikatnej i lekkiej. Z kolei kolekcja Porcelana Bogucice - z takimi dekoracjami jak "Jesień", "Alberta", czy "Armando"- klasycznymi i nowoczesnymi w szerokim asortymencie - stanowi propozycję dla wszystkich miłośników porcelany. Najbardziej oryginalnymi, mającymi swe inspiracje w osobach i dziełach mistrzów polskiego malarstwa i muzyki są wyroby z Kolekcji Muzycznej Manufaktura oraz Galeria. Pierwsza to komplety śniadaniowe złożone z filiżanki ,spodka i talerzyka deserowego, poświęcone wybitnym wykonawcom muzyki, dyrygentom i kompozytorom. Obecnie jest to 10 zestawów, dedykowanych następującym twórcom: Fryderykowi Chopinowi, Henrykowi Wieniawskiemu, Stanisławowi Moniuszce, Karolowi Szymanowskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Wojciechowi Kilarowi, Krzysztofowi Pendereckiemu, Grzegorzowi Fitelbergowi, Witoldowi Lutosławskiemu i Grażynie Bacewicz.

Wyroby z kolekcji Galeria to szeroka gama galanterii porcelanowej, zdobiona takimi dziełami jak: "Macierzyństwo" i " Słoneczniki" Juliusza Kossaka, "Boginka w dziewannach" Jacka Malczewskiego, "Jaskółki" Tadeusza Makowskiego oraz "Kuszenie św. Antoniego" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jak piszą pomysłodawcy tej realizacji "Głównym przesłaniem kolekcji jest pokazanie sztuki w innym wymiarze użytkowym, który łączy tradycyjną kulturę stołu i porcelany z ponadczasowymi walorami estetycznymi i edukacyjnymi". Wybór dzieł do kolekcji nie był przypadkowy. Oparty został bowiem na opiniach osób zwiedzających muzealne sale i odzwierciedla przekonanie o niepowtarzalności i unikatowości polskiej sztuki. Porcelana Bogucice realizuje ten projekt we współpracy z muzeami polskimi pod patronatem Muzeum Narodowego w Krakowie. Rola tego typu przedsięwzięć, podejmowanych przez przedstawicieli przemysłu dla kultury, propagowania sztuki i edukacji społeczeństwa jest ogromna i zasługuje na uznanie.

Tym bardziej, że wydaje się, iż w czasach konkurencji tanich wyrobów dalekowschodnich, podobne projekty w naszym kraju nie przynoszą zysków finansowych dla firm, a może nawet narażają je na niepowodzenie. Cieszy więc, że zdobiona w Katowicach porcelana ,której mamy okazję przyjrzeć się z bliska na wystawie, oferuje nam do codziennego użytku i na uroczyste chwile naczynia z najlepszej jakości porcelany, przepiękne zdobione, i inspirowane polską sztuką, podnoszące naszą wrażliwość ,wyczucie smaku i poziomu "sztuki biesiadowania" przy stole. Herbert Read, znany krytyk sztuki w swojej książce pt. "Sztuka a przemysł" zwracając uwagę na konieczność kształcenia smaku artystycznego w wieku produkcji maszynowej wyraził opinię, która jasno określa zasady projektowania wyrobów przemysłowych: "Dobre zaprojektowanie produkowanych masowo przedmiotów codziennego użytku bez wątpienia wpływa na podniesienie poziomu smaku u ogółu konsumentów i zwiększa wrażliwość na elementy zdobnicze przedmiotów użytkowych". Sądząc po dziełach ,twórcy porcelany katowickiej są mistrzami w swym fachu. Zarówno poprzez swe formy jak i dekoracje, te wyroby polskiego przemysłu zwracają uwagę i zasługują na wyróżnienie.

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku od lat stara się dokumentować dzieje polskiego przemysłu ceramicznego i chronić jego wytwory dla potomnych. Czyni to m.in. poprzez tworzoną we współpracy z większością zakładów ceramicznych ,kolekcję ceramiki stołowej z XX i XXI w. i eksponowanie jej na wystawach czasowych. Muzeum współpracuje również z Katedrą Ceramiki i Szkła i Muzeum Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Propagując osiągnięcia polskiego wzornictwa i artystów, trzykrotnie prezentowaliśmy w Opatówku ceramiczne i szklane dzieła sztuki wrocławskich profesorów i studentów.

W kwietniu 1999r. ekspozycją "Wytworna kruchość .Porcelana z Chodzieży", muzeum zainaugurowało cykl wystaw ceramiki z zakładów istniejących po dzień dzisiejszy. Wystawa "Porcelana inspirowana sztuką polską. Wyroby Porcelany Bogucice z Katowic" jest drugą odsłoną tego cyklu.

Mamy nadzieję, że zwrócą one uwagę na piękno i urok otaczających nas porcelanowych przedmiotów oraz przede wszystkim na dokonania polskiej sztuki i przemysłu w historii i teraźniejszości.

Ewa Kłysz

Ważniejsza literatura

  • Chrościcki L., Porcelana-znaki wytworni europejskich, Warszawa 1974.
  • Danckert L., Leksykon porcelany europejskiej ,Gdański 2008.
  • Gatys I, Gatys R., Leksykon znaków firmowych śląskich fabryk porcelany 1820-1952, Nekło Śląskie 2005.
  • Gatys I, Gatys R., Fabryka Porcelany Giesche Katowice-Bogucice, Nekło Śląskie 2008.
  • Hauk R., Wytworna kruchość. Porcelana z Chodzieży , folder wystawy , Opatówek kwiecień -maj 1999.
  • Kowecka E., Łosiowie J.i M., Winogradow L., Polska porcelana ,Wrocław 1983.
  • Krysiak M., Porcelana na Górnym Śląsku 1922-1939 ( analiza wyrobów ze zbiorów Muzeum Historii Katowic), "Kronika Katowic"1986, t. II , pod red. T. Falęckiego, ss. 40-62.

Przykłady dekoracji prezentowanych na wystawie:

 

2011-03-14

Ciasta na stół - znakomita propozycja dla miłośników ciast i słodkich smakołyków.

Porcelana Bogucice kolejny raz gości na łamach publikacji poświęconej przepisom kulinarnym i wypiekom. Wspaniałe cisata doskonale komponują się z pięknem naszej porcelany. W publikacji wiele produktów zarówno znanych, jak i zupełnie nowych, a przede wszystkim wspaniałe smakołyki. Zapraszamy do nabycia wydawnictwa. Istnieje również możliwość zakupu książki bezpośrednio biurze sprzedaży "Porcelany Bogucice" od 25 kwietnia .


 

2010-12-01

Designed in Poland - kolekcja muzyczna Porcelany Bogucice na wystawie narodowej.

Porcelana Bogucice wzięła udział w polskiej narodowej wystawie promującej wzornictwo przemysłowe i rękodzieło "Designed in Poland". Kolejne dwie edycje tej wystawy zostały zorganizowane przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Lipsku w dniach 1-7 grudnia 2010 i w Wiedniu w dniach 13-15 grudnia 2010. W czasie wystaw pokazano najciekawsze wzory użytkowe przemysłowe i rękodzielnicze , które zostały wykonane w polskich zakładach produkcyjnych, manufakturach i pracowniach sztuki w ostatnich latach. Szczególną uwagę zwiedzających przyciągnęła " Kolekcja Muzyczna Porcelany Bogucice" obejmująca 11 zestawów śniadaniowych poświęconych wybitnym polskim kompozytorom. Wielu zwiedzających zwróciło uwagę na zestaw "Chopin", promujący jednocześnie obchody Roku Chopinowskiego 2010.